Zastosowanie tynków cementowo-wapiennych

Mogą być ostatecznym wykończeniem ściany albo stanowić podłoże do wykonania wypraw takich jak sztablatury, gładzie gipsowe, tynki mineralne czy akrylowe. Tynki cementowo-wapienne to tradycyjne tynkowanie. Mieszanka cementu, pasku i wody to tynki cementowe. Układa się je głównie na sufitach oraz ścianach pomieszczeń takich jak pralnie czy łazienki, które są narażone na działanie wilgoci. Ciężko się wyrabia, jednak mimo to są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia.
Tynki cementowo-wapienne można przygotować bezpośrednio na budowie. Ich skład stanowią cement, piasek, wapno oraz woda. Trzeba bardzo starannie dobrać proporcje składników. W warunkach budowy trudno jest jednak to zrobić. Pewniejsze rozwiązanie stanowią gotowe mieszanki cementowo-wapienne z dodatkami uszlachetniającymi, które są dostępne na rynku. Jest to mieszanka cementu, wapna i wypełniaczy kwarcowych. Dodatki uszlachetniające zapewniają plastyczność i odpowiednią przyczepność materiałów do podłoża. Grubość naniesionego tynku wynosi 2-3 cm. Gruby i ciężki tynk dobrze akumuluje ciepło a także zwiększa komfort akustyczny domu.

Jest on mniej odporny na uszkodzenia, lecz jest łatwy w wyrabianiu. Wykazuje lepszą paro przepuszczalność. Tynki te można układać w trzech warstwach. Można też w dwóch. Gdy mamy do czynienia z nierównymi ścianami, wówczas niezastąpione są tynki trójwarstwowe. Dzięki nim można wyrównać krzywizny, pod warunkiem, że nie przekraczają one 1,5-2 cm. Tynki dwuwarstwowe polecane są do wykańczania ścian równo wymurowanych. Podłożem pod tynki cementowo-wapienne są ściany i sufity z betonu zwykłego, komórkowego, cegły, pustaków ceramicznych, powierzchnie gipsowe, płyty wiórowo-cementowe. Takim tynkiem nie można pokrywać powierzchni drewnianych, metalowych oraz z tworzyw sztucznych.

Zobacz też: tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System