Ty też masz te moc, aby pomóc!

Chciałbyś zrobić coś dobrego dla drugiej osoby? Chcesz się czymś podzielić? Najlepszą opcją będzie zapoznanie się czym są komórki macierzyste i jak możesz dzięki nim odmienić czyjeś życie.Komórki macierzyste to niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego, które mogą się rozmnażać, dzielić oraz odnawiać. Są one początkowym etapem wszystkich komórek w ludzkim ciele. Mogą służyć do wytworzenia nowych, dojrzałych krwinek. Obecnie pozyskuje się je ze szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej.

Pobrane komórki macierzyste mogą pomagać w leczeniu nowotworów, chorób układu krwiotwórczego oraz chorób metabolicznych.
Najczęściej wykorzystywane są komórki macierzyste pobierane z krwi pępowinowej. Jest to najmniej szkodliwy sposób, zarówno dla biorcy jak i dawcy.

Biorąc pod uwagę pobieranie komórek ze szpiku kostnego jest on o wiele dłuższy, cały zabieg trwa pod uśpieniem, a ryzyko zakażenia się jest znacznie wyższe niż w przypadku krwi pępowinowej. Dodatkowo dopuszczalna zgodność krwi pępowinowej z potencjalnym biorcą mieści się w obrębie 4 antygenów transplantacyjnych. To, aż o połowę mniej niż w przypadku szpiku.

Jeśli jesteś chętny do udzielania pomocy lub sam jej potrzebujesz i chcesz dowiedzieć się więcej wejdź na stronę krewpepowinowa.pl
Dowiesz się tam jaki jest najlepszy bank komórek macierzystych, na jakie typy można je podzielić. Na czym polega pobieranie i jakie wymagania musi spełnić dawca, aby zostały od niego pobrane. Ponad to dowiesz się o podstawach prawnych. Jednak, co najważniejsze zorientujesz się w jakich przypadkach może pomóc transplantacja Tobie lub Twoim bliskim, a także jakie kroki musicie podjąć, aby odzyskać radość z życia.

Pamiętaj, że ty też możesz pomóc, liczy się tylko gest.
Zapraszamy do kontaktu na stronie krewpepowinowa.pl w celu zadania nurtujących pytań.

Zobacz też: Komórki macierzyste