Pokochaliśmy włoską kuchnię!

Polacy nie mogą narzekać na polską kuchnię. Dominują w niej dania mięsne, które nie tylko są smaczne, ale przede wszystkim pożywne. Nie oznacza to jednak, że ograniczamy się tylko i wyłącznie do jedzenia rodzimych potraw. Od jakiegoś czasu w naszym kraju widoczny jest wzrost zainteresowania na włoskie potrawy. Szczególną popularnością cieszą się pizze z pieczarkami, szynką i serem.

Nie brakuje jednak chętnych na pizze z boczkiem czy grubo pokrojoną kiełbasą. Wspomniana popularność jedzenia z Italii sprawiła, że na brak klientów nie może narzekać choćby restauracja DaPietro Kraków (zobacz zatem restauracja włoska Kraków) . Codziennie ich lokal odwiedza komplet konsumentów. Nic więc dziwnego, że właściciele restauracji starają się urozmaicać swoje menu, dodając do niego co rusz to nowe dania. Co ciekawe bardzo często proponowane dania są mieszanką stylu włoskiej kuchni oraz smakołykami z polskich stołów.

Przykładem na to są choćby pasty z dodatkiem bryndzy czy innych regionalnych produktów. Należy wskazać, że każda dobra restauracja włoska powinna mieć w swojej ofercie nie tylko pizzę i różnego rodzaju makarony. Obowiązkowym elementem każdego włoskiego menu jest także mozzarella z pomidorami, bruschetta czy włoskie kluski – gnocchi. Wybierając włoską restaurację, powinniśmy kierować się przede wszystkim opiniami klientów. Nie wszędzie bowiem do przygotowywania dań kucharze używają świeżych produktów. Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, że danie jest rozmrażane na chwilę przed podaniem go do klienta. Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy nieprzyjemność jeść w takiej restauracji, to całkiem możliwe, że możemy być zrażeni do jedzenia włoskiego. Należy jednak pamiętać, że to jedzenie, z kuchnią włoską, nie miało wiele wspólnego.