Pieczenie ciast nie jest takie straszne

Niewątpliwie każdy z nas uwielbia przegryzać coś słodkiego na deser po obiedzie. Ogólnie słodki smak jest bardzo pożądany przez nasz organizm, gdyż mózg wyczuwa wtedy zastrzyk energii jaką może mu dać słodka potrawa. Niestety wielu ludzi ogranicza się do sprzedawanych w sklepach słodyczy jak batony, wafle, cukierki albo słodkie napoje. Warto poszukać słodkiej przyjemności w zupełnie innych miejscach i trochę poeksperymentować w kuchni.

ciasto z krememW większości książek kucharskich znajdziemy przepisy na ciasta z kremem, słodkie rolady, ciasta owocowe, serniki czy serniki na zimno. Ciasta z nutą goryczy, kwaśne, a nawet słone! Wszystkie one możemy przyrządzić w domowym zaciszu. Nie ma co zaprzątać umysłu szarymi myślami, które skutecznie odpychają nas od pieczenia argumentując, iż jest to trudna sztuka i wystarczy niewielki błąd aby wyszedł nam zakalec lub ciasto było niedobre. Nawet w przypadku porażki powinno się spróbować jeszcze raz. Gdy już uda Wam się pierwszy placek wtedy sami będziecie chcieli piec ich więcej. Niewątpliwie ciasto domowej roboty jest o wiele zdrowsze i przede wszystkim doskonale wiemy jakie są jego składniki, dzięki czemu możemy uniknąć reakcji alergicznej.

Własnoręcznie zrobiony słodki przysmak to także oszczędność ogromnej ilości pieniędzy, gdyż za cenę kilku kawałków kupionych w cukierni otrzymujemy całą formę ciasta. Na dodatek na samym końcu możemy się podzielić ze znajomymi lub z rodziną wypiekiem chwaląc się tym samym naszymi umiejętnościami. Jestem przekonany, iż temat pieczenia ciasta zagości na stałe w kręgu twoich znajomych już po pierwszym kęsie.