Nawozy i nawilżacze powietrza

Nawilżanie powietrza jest sprawą niezwykle ważną zarówno dla ludzi, zwierząt jak i dla roślin. Jak dowodzą badania naukowe, młode sadzonki chłoną wodę przede wszystkim w postaci pary wodnej z powietrza, a nie jak się powszechnie sądziło, z podłoża w którym rosną. Aby zwiększyć odsetek przyjętych sadzonek i w znacznej mierze przyspieszyć ich wzrost należy regularnie i właściwie nawilżać powietrze. Jest to sprawa podstawowa w hodowli roślin.

Jonizatory podobnie jak nawilżacze powietrza (więcej na flora-fauna.pl) mają za zadanie dbać o właściwe warunki dla naszych roślin. Główną rolą wspomnianych urządzeń jest wytwarzanie jonów ujemnych. Jony takie oczyszczają powietrze. W powietrzu wypełnionym jonami ujemnymi niemal wszystkie drobnoustroje opadają na ziemię, dzięki czemu nie trafiają do ludzkich organizmów , a rośliny ich nie chłoną.

nawilżacze powietrza w szklarni

Istotnym elementem dbałości o uprawy jest również właściwie dobrany granulat ceramiczny. Granulat taki jest przeznaczony głównie do upraw hydroponicznych i do drenażu doniczek. Z reguły jest on obojętny chemicznie oraz biologicznie, a poza tym można go używać wielokrotnie, co zdecydowanie obniża koszty uprawy roślin.

Na krajowym oraz europejskim rynku dostępne są nawozy (sklep Flora and Fauna) posiadające odpowiednie certyfikaty i produkowane zgodnie z normami wyznaczonymi przez organa Unii Europejskiej. Jest to o tyle istotne, że nawozy takie nie są w żaden sposób szkodliwe dla środowiska naturalnego, co podnosi ich wartość na rynku.

fot. John Morgan @ flickr.com